W niedzielę 3 lipca ludowcy z regionu oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji uroczyście obchodzili Wojewódzkie Święto Ludowe. W tym roku w Gietrzwałdzie, który celebruje swoje 670-lecie. – Jesteśmy partią z głębokimi tradycjami i zdecydowanie największą historią. Jej kultywowanie to zaszczyt i obowiązek wobec pokoleń – mówi Gustaw Marek Brzezin, prezes PSL na Warmii i Mazurach, marszałek województwa.
Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawionej przez JE abp. Józefa Górzyńskiego, metropolitę warmińskiego. – Analizując pracę nad sobą, mającą wnieść coś dla świata, musimy przede wszystkim spojrzeć na człowieka. Właściwie uformowany człowiek jest zdolny budować życie wspólne i w zrozumieniu wartości prawdy – mówił
po uroczystościach abp Górzyński.
Mszę w bazylice uświetniło kilkanaście sztandarów wojewódzkich i powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Są one symbolami przywiązania do historii, tradycji, wartości. Widoczne na nich hasło „żywią i bronią” znajduje swoje odniesienie również we współczesności, w której powszechna globalizacja i pogoń materialna doprowadzają do zanikania fundamentalnych wartości – mówi Gustaw Marek Brzezin, prezes wojewódzki PSL. – W swojej codziennej aktywności naszym zasadniczym celem jest upowszechnianie dobra społecznego, ukierunkowanego właśnie na człowieka – dodaje Brzezin.
Tego dnia w Gietrzwałdzie odbywał się również Festiwal Kultur Warmii, Mazur i Powiśla, w przebiegu którego swój dorobek artystyczny zaprezentowały zespoły i kapele ludowe z całego regionu. – To pokazuje, jak blisko jesteśmy z lokalnymi środowiskami, które na obszarach wiejskich dbają o to, co dobre, wartościowe i unikatowe dla regionu. Wspieramy ich inicjatywy wielopoziomowo, za pomocą funduszy unijnych oraz marszałkowskich grantów z budżetu województwa – wyjaśnia marszałek Gustaw Marek Brzezin.
PSL obchodzi Święto Ludowe od 1904 roku. Inicjatywę podjęto na posiedzeniu Rady Naczelnej partii w Rzeszowie 30 maja 1903 roku. Pierwsze obchody były upamiętnieniem 110. rocznicy bitwy pod Racławicami.